PUDARICE ČUVALE VINOGRADE KAO NEKADA

U Bijelom Brdu održano je u subotu pudarenje – tradicionalna manifestacija koja prikazuje narodne običaje Bjelobrdaca i cijelog tamošnjeg kraja u vrijeme prije berbe grožđa kada se od čvoraka i kradljivaca čuvaju vinogradi. Predsjednik SKUD-a “Jovan Jovanović Zmaj” Slobodan Nešić kaže kako su priredbu organizirali u suradnji sa SKD-om Prosvjeta – Pododbor Bijelo Brdo. U prvom dijelu manifestacije su se s konjima i zapregama uputili u Bjelobrdsku planinu u vinograd domaćina Nikole Stanića, gdje su pudare – bećare – dočekale pudarice, odnosno čuvarice vinograda gdje su kao nekada počastile momke i ostale mještane. Nakon obilaska vinograda, gdje pudarice ostaju sve do početka berbe grožđa, manifestacija se preselila natrag u selo u Bjelobrsku etno zavičajnu kuću, gdje je organiziran nastavak pudarenja i veselice kojoj je nazočio i zamjenik načelnika općine Erdut Slobodan Narančić. Vrijedne kuharice su se potrudile da jela ne nedostaje ni za koga, pa čak ni za slučajne putnike – a na trpezi se našla obavezna supa kiselica, satariš, ražanj, fiš, pečena riba, čvarci, kobasice, poderane gaće, kiflice, pogače, vino, domaći sokovi i, naravno, grožđe. Bjelobrdci su ugostili i goste iz vinorodnog Velikog Poganca iz Križevačko-koprivničke županije.- Ove je godine čast da uzvanike uvedu u dvorište na blagovanje pudarskih jela pripala najstarijem pudaru i pudarici u selu – Nikoli Miletiću (78) i Jelki Derentovljević (85). Pudarenje i manifestacija degustacije vina u veljači osim tradicije ima i ekonomsku stranu s konkretnin efektima – cilj nam je, naime, podizanje novih nasada vinograda autohtonih i novih sorti kako bi se od te djelatnosti moglo ponovno živjeti kao što su nekada i naši stari djecu odškolovali i othranili radom i zaradom iz vinograda, od vina i grožđa – najavio je Slobodan Nešić.

Zadnje objavljeno

Šaran i škarpina ponovno spojili Slavoniju i Dalmaciju

Na Ribarskoj se noći u izvrsnoj organizaciji SRD-a “Dunav” sa subote na nedjelju u Aljmašu gostilo i zabavljalo ne

Pročitajte više
Ribarska noć 17. lipnja u Aljmašu

U Aljmašu se pripremaju za tradicionalnu Aljmašku ribarsku noć u organizaciji Sportskog ribolovnog kluba „Dunav“

Pročitajte više
Dani trešanja 2017. godine

Dane trešanja, osme po redu u Erdutu, otvorila je državna tajnica Ministarstva turizma Snježana Brzica, a nazočan je

Pročitajte više
Dani trešanja Erdut 2017. godine

Dani trešanja u Erdutu tradiocioanlo se održavaju u Erdutu 03.06.2017. godine. Uz bogat i zanimljiv program posjetite

Pročitajte više

Turistička zajednica Općine Erdut