SAJAM STARIH ZANTA OBIČAJA I GUŽVARIJADA

IMG_4509

Dana 11.10.2014. održaće se 10. po redu Sajam starih zanata, običaja i 6. Gužvarijada.
Dalj ima tradiciju i obrtnički duh, a mjesto održavanja sajma nekada se zvalo obrtnička ulica. Sajam je namjenjen poticanju razvoja ruralnog turizma, promicanju tradicije, kulture, običaja, zanata i gastronomije ovog podneblja, te osnaživanju položaja općine Erdut na karti kontinentalne Hrvatske.
Osim domaćih izlagača očekuje se i dolazak izlagača iz drugih dijelova Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Posjetitelji će imati priliku posjetiti radionicu „ prikupljanje i zaštita materijalne i nematerijalne građe u cilju očuvanja tradicije i kulturnog nasljeđa“ –šta je materijalna, a šta nematerijalna kulturna građa, na koji način se prikuplja, kako je očuvati , kao i radionicu „kako napraviti ukusnu gužvaru“, uz ponudu ručnih radova i rukotvorina, kao i gastro ponuda ribljih i lovačkih specijaliteta.

UČESNICI:

• Dječji vrtić „Mali princ“ Dalj
  • KUD „Đerdan“ Srpski Miletić (Srbija)
  • KUD „Jovan Jovanović –Zmaj“ Irig (Srbija)
  • KUD „Liješće“ Liješće- Bosanski Brod (Bosna i Hercegovina)
  • KUD „Jedinstvo“ Bajmok (Srbija)
  • SKD „Prosvjeta“ pododbor Garešnica
  • SKD „Prosvjeta“ pododbor Daruvar
  • SKD „Prosvjeta“ pododbor Voćin
  • SKD „Prosvjeta“ pododbor Viškovo
  • KUD „Stari grad“ Jajce (Bosna i Hercegovina)
  • KUD „Pušća“ Pušća
  • Ansambl „Makedonka“ Ohrid (Makedonija)
  • Ukrajinsko kulturno -prosvjetno društvo „Lesja Ukrajinka“ -Osijek
  • KUD „Boško Jugović“ Bošnjani (R.Srbija)
  • HKUD „Stjepan Penić“ Dalj
  • KUD „Aljmaš“ Aljmaš
  • HKUD „Branko Herceg“ Erdut
  • KUD „Šandor Petefi“ Dalj Planina
  • SKUD „Jovan Jovanović Zmaj“ Bijelo Brdo
  • SKUD „Branko Radičević“ Dalj
  • KUD „Đerdan“ Doboj (Bosna i Hercegovina)
  • KUD iz Novske
  • Udruženje žena „Đurđevak Liješće“ (Rep.Srpska)

PROGRAM:

11,00 – OTVARANJE SAJMA I GUŽVARIJADE
11,30 – 13,00 – KULTURNO-UMJETNIČKI PROGRAM ( I BLOK ) RADIONICA „PRIKUPLJANJE I ZAŠTITA MATERIJALNE I NEMATERIJALNE GRAĐE U CILJU OČUVANJA TRADICIJE I KULTURNOG NASLIJEĐA“ ( UDRUŽENJE ŽENA DALJ )

13,30 – PRIJEM KOD NAČELNIKA OPĆINE ERDUT PREDSTAVNIKA DRUŠTAVA, PREDSTAVNIKA LOKALNE ZAJEDNICE IZ KOJE DRUŠTVA DOLAZE TE PREDSTAVNIKA TURISTIČKIH ZAJEDNICA

15,00 – DEFILE KULTURNO-UMJETNIČKIH DRUŠTAVA

16,00 – KULTURNO-UMJETNIČKI PROGRAM ( II BLOK ) RADIONICA „KAKO NAPRAVITI UKUSNU GUŽVARU“

19,00 – PROGLAŠENJE POBJEDNIKA ZA NAJBOLJU GUŽVARU I ZATVARANJE SAJMA I GUŽVARIJADE

PO ZAVRŠETKU PROGRAMA VEČERA I ZABAVA UZ MUZIKU

NAPOMENA: PRIJEM GUŽVARA ZA TAKMIČENJE OD 11,00-14,00 SATI

Svi koji žele da se prijave za takmičenje za najbolju gužvaru mogu to na broj telefona Slavica Mašić 099/219-12-96.

UREĐENO CIKLO TURISTIČKO ODMORIŠTE U DALJU

U Dalju je uređeno odmorište za ciklo turiste koje je smješteno neposredno uz vinski muzej Teutoburgium. Odmorište j

REALIZIRAN PROJEKT TURISTIČKA SIGNALIZACIJA U NASELJIMA NA PODRUČJU OPĆINE ERDUT

Turistička zajednica općine Erdut realizira tri projekta odobrena od strane Hrvatske turističke zajednice. Jedan od p