KRALJICE – duhovski običaj koji ima paganske korijene

Titraj se, Todore,
zelenom jabukom.
Jabuka zapade
za silne oblake.
Hvatajte, oblaci,
zelenu jabuku!
(Kraljička pjesma)

Narodni običaj, vezan uz Duhove, kraljice, počeo je u ovim krajevima da se gasi između dva svjetska rata, a potpuno je iščezao 60-tih godina prošlog vijeka. Na Duhove bi određen broj djevojaka, kraljeva i kraljica, obučene u narodne nošnje i okićen pripadajućim simbolima, u povorci obilazio selo, pjevajući prigodne, tzv. kraljičke pjesme, u pratnji gajdaša. Svrha običaja, koji se završava magijskom željom, je slavljenje plodnosti. Iako se održava na Duhove, tok vršenja običaja i sadržaj kraljičkih pjesama pokazuju da običaj nema vjerski hrišćanski karakter, nego da potiče iz mitoloških sfera.

Povorka potom ulazi u pojedina dvorišta i pjeva određene pjesme prema kućnim prilikama (mladić ili djevojka u kući, mladi bračni par, stariji ljudi i sl
Ukućani darivaju kraljice koje im zahvaljuju pjesmom. Snaša prima novac, a djeca namirnice, najčešće jaja. Kad kraljice izlaze, domaćica uzima jastuk sa stolice na kojem je sjedila snaša i, bacajući ga uvis, viče: «Ovakva kudelja bila, mekana ko bela svila!»

DALJ, KRALJICE, 1924

VINARSKA ZABAVA Degustacija bjelobrdskih vina

“Degustacija bjelobrdskih vina” manifestacija je koja se održava niz godina u Bijelom Brdu u organizaciji SKD „Pr

Božićno jahanje u Bijelom Brdu