KRALJICE – duhovski običaj koji ima paganske korijene

kraljice

Titraj se, Todore,
zelenom jabukom.
Jabuka zapade
za silne oblake.
Hvatajte, oblaci,
zelenu jabuku!
(Kraljička pjesma)

Narodni običaj, vezan uz Duhove, kraljice, počeo je u ovim krajevima da se gasi između dva svjetska rata, a potpuno je iščezao 60-tih godina prošlog vijeka. Na Duhove bi određen broj djevojaka, kraljeva i kraljica, obučene u narodne nošnje i okićen pripadajućim simbolima, u povorci obilazio selo, pjevajući prigodne, tzv. kraljičke pjesme, u pratnji gajdaša. Svrha običaja, koji se završava magijskom željom, je slavljenje plodnosti. Iako se održava na Duhove, tok vršenja običaja i sadržaj kraljičkih pjesama pokazuju da običaj nema vjerski hrišćanski karakter, nego da potiče iz mitoloških sfera.

Povorka potom ulazi u pojedina dvorišta i pjeva određene pjesme prema kućnim prilikama (mladić ili djevojka u kući, mladi bračni par, stariji ljudi i sl
Ukućani darivaju kraljice koje im zahvaljuju pjesmom. Snaša prima novac, a djeca namirnice, najčešće jaja. Kad kraljice izlaze, domaćica uzima jastuk sa stolice na kojem je sjedila snaša i, bacajući ga uvis, viče: «Ovakva kudelja bila, mekana ko bela svila!»

DALJ, KRALJICE, 1924

UREĐENO CIKLO TURISTIČKO ODMORIŠTE U DALJU

U Dalju je uređeno odmorište za ciklo turiste koje je smješteno neposredno uz vinski muzej Teutoburgium. Odmorište j

REALIZIRAN PROJEKT TURISTIČKA SIGNALIZACIJA U NASELJIMA NA PODRUČJU OPĆINE ERDUT