SAJAM STARIH ZANATA, OBIČAJA I GUŽVARIJADA

Novosti

U organizaciji Općine Erdut, Turističke zajednice općine Erdut, SKUD-a „Branko Radičević“ Dalj i MO Dalj održat će se 12 listopada9. po redu  tradicionalni Sajam starih običaja i zanata i 5. Gužvarijada „S pjesmom i plesom uz gužvaru i vino“  u društvenom domu u Dalju.Od ove godine bit će to jednodnevna manifestacija pod nazivom „Sajam starih zanata, običaja i gužvarijada“.

Dalj ima tradiciju i obrtnički duh, a mjesto održavanja sajma nekada se zvalo obrtnička ulica. Sajam je namjenjen poticanju razvoja ruralnog turizma, promicanju tradicije, kulture, običaja, zanata i gastronomije ovog podneblja, te osnaživanju položaja općine Erdut na karti kontinentalne Hrvatske.

Osim domaćih izlagača očekuje se i dolazak izlagača iz drugih dijelova Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine. Posjetitelji će imati priliku posjetiti radionicu važnost usmenog prenošenja tradicije i narodnih običajakoja govori o  običajima  vezanim za gradnju kuće, poljoprivrednim poslovima, svatovskim običajima, običajima rođenja djeteta – običaji nastali kada i narod koji živi na ovim prostorima. Bit će tu i drugih radionica pečenje prasaca crne slavonske pasmine svinja“ ručnih radova i rukotvorina,  kao i bogata gastro ponuda ribljih i lovačkih specijaliteta.

Gužvarijada je nastala u 2009 godini suradnjom Poduzetničko-razvojnog centra Erdut i SKUD-a Branko Radičević Dalj s ciljem očuvanja tradicijske baštine ovog kraja s naglaskom na čuvenu poslasticu naših baka-gužvaru.Čim bi domaćica nedjeljom pristavila supu, zamijesila bi tijesto za gužvaru. Kako bi se ovaj kolač sačuvao od zaborava u sklopu programa bit će održana i radionica „kako napraviti ukusnu gužvaru“, kao i takmičenje u izradi najbolje gužvare.

U kulturno-umjetničkom programu učestvuju kako domaća društava, tako i gosti iz Daruvara, Garešnice, Voćina, Gradišta, Slovenije i Bosne i Hercegovine, tako da ova manifestacija dobija i međunarodni karakter i ističe multikulturalnost kao posebnu vrijednost naše općine.

UČESNICI:

 • DJEČIJI VRTIĆ „Mali Princ“ Dalj
 • UDRUGA „Breza“  Plesna radionica-projekt mjesto za mene
 • SKUD „Branko Radičević“ Dalj
 • HKUD „Branko Herceg“  Erdut
 • KUD „Petefi Šandor“ Dalj Planina
 • SKUD „Jovan Jovanović-Zmaj“ Bijelo Brdo
 • HKUD „Stjepan Penić“ Dalj
 • KUD Aljmaš“ Aljmaš
 • HKUD „Seljačka Sloga“  Gradište
 • SKUD „ Prosvjeta“  Daruvar
 • SKUD „Prosvjeta“  Garešnica
 • SKD Prosvjeta Voćin
 • KUD „Sefrin“ Deronje Republika Srbija
 • KUD „Bajmok“ Bajmok Republika Srbija
 • KD „Stari Trg Ob Kolpi“  Slovenija
 • KUD „Liješće“Republika Srpska
 • KUD „Grmeč“  Bosanka Krupa Bosna i Hercegovina

Program manifestacije:

SAJAM  STARIH ZANATA, OBIČAJA I GUŽVARIJADA 

PROGRAM

 • 11,00 – OTVORENJE SAJMA I GUŽVARIJADE
 • 11,30–13,00 – KULTURNO-UMJETNIČKI PROGRAM ( I BLOK ),
  RADIONICA „VAŽNOST USMENOG PRENOŠENJA TRADICIJE I NARODNIH OBIČAJA“
 • 13,30 – PRIJEM KOD NAČELNIKA OPĆINE ERDUT PREDSTAVNIKA DRUŠTAVA, PREDSTAVNIKA LOKALNE ZAJEDNICE IZ KOJE DRUŠTVA DOLAZE TE PREDSTAVNIKA TURISTIČKIH ZAJEDNICA
 • 15,00–16,00 – SVEČANI DEFILE KULTURNO-UMJETNIČKIH DRUŠTAVA
 • 16,00–19,00 – KULTURNO-UMJETNIČKI PROGRAM ( II BLOK )
  RADIONICA „KAKO NAPRAVITI UKUSNU GUŽVARU“
 • 19,00 – PROGLAŠENJE POBJEDNIKA ZA NAJBOLJU GUŽVARU I ZATVARANJE SAJMA I GUŽVARIJADE

PO ZAVRŠETKU PROGRAMA VEČERA I ZABAVA UZ MUZIKU

NAPOMENA: PRIJEM GUŽVARA  ZA TAKMIČENJE    OD    10,00-14,00  SATI

Dodatne informacije o sajmu i izlagačima mogu se dobiti na broj: Darko Barjaktarević 091/573-76-93.

Svi zainteresirani za takmičenje u pripremi najbolje gužvare mogu se javiti na kontakt telefone: Biljana Kujavić 098/734-937 i Slavica Mašić 099/219-12-96.

Pozivamo Vas da nam se pridružite uz pjesmu, ples, gužvaru i vino!

Upitnik za izlagače

Sajam_starih_zanata_upitnik 2013 (Word format, kliknite i preuzmite)